EGR funkcia a problemy…..

V spaľovacích motoroch či benzínových alebo dieselových sa technika EGR ventilu používa na redukciu (NOx) Nitrogen oxyde emisií meraných vo výfukovom systéme.

Technika EGR využíva funkciu recirkulácie časti výfukových plynov do spaľovacej komory motora. Tieto plyny z výfuku riedia kyslík O2 v  prichádzajúcom prúde vzduchu a tým sa poskytujú inertné plyny na absorpciu tepla čím sa znižuje maximálna teplota vo valci.

V benzínových motoroch sa takto vytlačuje množstvo horľavej zmesi na rozdiel od dieselových motorov kde sa touto funkciou vytlačuje prebytok kyslíku.

Drvivá vetšina moderných aut vyžaduje montáž tohoto systému kvôli splneniu emisných noriem avšak s touto funkciou sa pri staršom motore tvoria problémi ktoré sú spôsobené častými závadami so samotnou reguláciou ventilu EGR.

Recirkuláciou výfukových plynov sa postupom času zanáša celý sací mechanizmus motora, dochádza k zaseknutiu EGR ventilu pričom môžme pri jazde spozorovať trhanie motora, zvýšenú dymyvosť ako aj straty výkonu a ďalšie problémy stým spojené.

Sú dve riešenia takéhoto problému.

Jednou je kúpa veľakrát drahého EGR ventilu čistenie sacieho potrubia pre jeho správnu funkciu a opätovná montáž kde môžme znova po niekolkých kilometroch očakávať tie isté problémy.

Druhým riešením ktoré ponúka naša firma je softvérové odstránenie tohoto EGR ventilu kde sa upraví softvér v riadiacej jednotke motora.Takéto riešenie natrvalo odstráni problém z vašim autom ktoré pôjde lepšie a odpadne tým dalšia nemalá investícia kedy už nikdy nebudete musieť platiť za opravu a nový EGR ventil.

Ako jedny z mála úpravcov vypíname egr ventil spôsobom kde je možné egr ventil odpojiť od konektoru bez chybového hlásenia a aj napriek tomu zostáva diagnostikovatelný pomocou klasických diagnostických zariadení.